Forum  Strona Główna



 

Stacja radiowa w Grimeton koło Varbergu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Miejsca godne uwagi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrzej



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 338
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 15:10, 18 Wrz 2006    Temat postu: Stacja radiowa w Grimeton koło Varbergu

Podczas podrózy autostradą E6 wzdłuż zachodniego wybrzeża Szwecji warto w okolicy miasta Varberg, ok. 70 km. na południe od Goteborga zjechać na chwilę z autostrady i podjechać do położonej ok. 10 km. od wyjazdu z E6 stacji radiowej w Grimeton. Stacja ta jest jedyną na świecie (kiedyś było ich ok. 20 z czego 3 w Europie, po za Grimeton w Walii i w Warszawie) zachowaną stacją radiową zdolną do nadawania przez Atlantyk na falach długich.

Ze względu na to, że w czasach pierwszej wojny światowej komunikacja radiowa i telegraficzna przez Atlantyk źle funkcjonowała w 1920 roku szwedzki parlament zadecydował, że zostanie wybudowana stacja transmisyjna, nadająca na długich falach. Poszukiwano odsłoniętego, pochyłego ku zachodowi i wodom oceanu miejsca, z którego fale radiowe mogłyby bez przeszkód terenowych, w drodze prostej dotrzeć do głównej amerykańskiej stacji radiowej znajdującej się na Long Island koło Nowego Jorku. Idealnie do tego celu nadawała się wieś Grimeton a dodatkowym jej atutem było to, iż nazwa ta była łatwa do wymówienia dla Amerykanów (!!!!) Budowa ruszyła w 1922 roku i zakończyła się w 1924 a konstruktorem gigantycznego, jak na owe czasy alternatora, urządzenia wytwarzającego fale radiowe, był szwedzki inżynier Ernest Alexanderson. Urządzenie transmisyjne miało moc 200 kilowatów. Przy budynku, w którym się ono znajdowało, wzniesiono 6 anten o wysokości 127 metrów każda. Znajdowały się one w linii prostej, w odległości co 380 metrów. Na szczycie każdej umieszczono poziome ramiona o długości 46 metrów, które utrzymywały rozpięte na nich miedziane druty, tworzące tym sposobem niespotykanych rozmiarów antenę, znajdującą się na gigantycznej wysokości. Stacja nadawała fale radiowe o częstotliwości 16,1 kHz (kiloherca) i początkowo o długości 18,6 kilometra. Potem te parametry zmieniły się odpowiednio do 17,2 kHz i 17.4 kilometra. W 1938 roku stacja zaczęła nadawać na falach krótkich. Po wojnie nadawano stąd sygnały telewizyjne i UKF.

Obecnie w stacji mieści się muzeum, w którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat komunikacji radiowej oraz obejrzeć serce całego systemu 200-kilowatowy transmiter długich fal firmy General Electric, jedyne zachowane tego typu urządzenie na świecie. Wszytskie urządzenia, które możemy oglądać na terenie muzem są utrzymywanie w stanie umożliwiającym ich natychmiastowe użycie. W 2004r. radiostacja została wpisana na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] Gigantyczna antena nadawcza [link widoczny dla zalogowanych] Urządzenie odborcze
[link widoczny dla zalogowanych] 200-kilowaty transmiter fal długich General Electric
[link widoczny dla zalogowanych] Urządzenie wzmacniające sygnał radiowy
[link widoczny dla zalogowanych] Przewodnik oprowadzający po muzeum. Gość jest prawdziwym maniakiem komunikacji radiowej i trzeba przyznać, że w przystępny i ciekawy sposób potrafi przybliżyć zasady funkcjonowania stacji.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] O zachodzie słońca
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Miejsca godne uwagi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin